املاک, خدمات حقوقی

حقوق مالکیت بر املاک و مستغلات

حقوق مالکیت بر املاک و مستغلات

حقوق مالکیت شما بر املاک و مستغلات , هنگامی که مالک املاک و مستغلات هستید ، حقوق خاصی دارید که همراه با مالکیت شماست 

از جمله حقوق مالکین :

حق تصرف
حق کنترل
حق استفاده و لذت آرام
حق مجوز استفاده از دیگران (مجوزها و اجاره ها)
حق حریم خصوصی و محروم کردن دیگران
حق تصرف یا انتقال مال از طریق فروش ، هدیه دادن یا ارث به شخص دیگری
حق استفاده از اموال به عنوان وثیقه از طریق رهن

حقوق مالکیت شما بر املاک و مستغلات

شامل حق استفاده از سطح زمین است که “حقوق سطح” نامیده می شود. شما همچنین حق استفاده از آنچه در زیر سطح زمین است مانند نفت ، گاز و مواد معدنی دارید. اینها “حقوق زیرسطحی” نامیده می شوند.

حقوق مالکیت

شما شامل “حقوق آب” یا “حقوق ساحلی” است که عبارتند از حق هرگونه آب موجود در ملک شما ، و حق استفاده معقول از آب جاری که از اموال شما عبور می کند یا از آن عبور می کند.

علاوه بر این …

شما حق استفاده از فضای بالای زمین را دارید ، از جمله حق نداشتن هوا به طور مستقیم بر روی ملک خود توسط ساختمانهایی که در املاک مجاور مسدود شده اند. هنگام بدست آوردن دارایی ، باید مراقب باشید که آیا هر یک از این حقوق ، مانند حقوق هوا ، فروخته شده یا وثیقه گذاشته شده است.

حقوق مالکیت شما در مورد املاک 

همچنین شامل حق ایجاد ملکیت مانند ایجاد ساختمان است. در بیشتر حوزه های قضایی ، حق مالک املاک برای انجام موارد زیر با محدودیت های محلی در مورد اندازه ، پیکربندی و استفاده از املاک و مستغلات (“قوانین منطقه بندی”) و دستورالعمل هایی که هم نحوه ساخت و ساز و هم کنترل آن را کنترل می کند ، منوط به محدودیت است. حداقل استانداردهایی که ساختمانها باید از آنها پیروی کنند (“کدهای ساختمان”).

قوانین مربوط به منطقه بندی

که در شهرها وضع می شود ، معمولاً سیستمی از محدودیت های تجاری را برای توسعه ایجاد می کند که به عنوان “حقوق توسعه” شناخته می شود. این حقوق به صاحب ملکی که طبق قانون منطقه بندی به طور کامل توسعه نیافته اجازه می دهد پتانسیل توسعه بلااستفاده ملک را به صاحبان املاک همسایه که می خواهند ساختمانهایی بزرگتر از قانون پهنه بندی بنا کنند در غیر اینصورت بفروشد.

منبع : سپهر نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *